İlişkimizi Korumak İçin Neler Yapıyoruz ve Neler Yapmıyoruz?

 

İnsanın yaşadığı ilişkiden keyif alabilmesi için saygı gördüğüne, sevildiğine ve güvenildiğine inanması kadar bunu hissetmesi de çok önemlidir. Partnerler arasında devamlı “Sen ile başlayan” cümleler kullanmak, cezalandırıcı veya suçlayıcı iletişime geçmek, devamlı olumsuz yönde eleştiride bulunmak veya ebeveyn otoritesi pozisyonunu almak ilişki içinde sakıncalıdır. Bireysel olma bilinci ve sınırları koruyabilmek, kendi özsaygımız ve yaşadığımız ilişki için önemli bir kıstas oluşturmaktadır.

İlişkilerde partnerimizin haklarını bilmek ve kendi benliğimize saygı duyup, karşı tarafın haklarına müdahale etmemek hassas bir noktadır.

Yaşanılan tartışma sırasında, partnerinizin hassasiyetlerini ve sınırlarını bilerek iletişime geçmek, alçaltıcı değil yapıcı eleştirilerde bulunmak, suçlayıcı olmamak yaşadığınız ilişkiyi daha iyi bir noktaya getirmekle birlikte, partnerinizin özgüvenine zarar vermemenize sebep olacaktır.

Öneriler:

  • Empati kurmaya çalışırken partnerinizin ne istediğini ve ne istemediğini anlamaya çalışın. Partnerinizin hassasiyet geliştirdiği noktaları keşfederken, kendi duygu ve düşüncelerinizi empati kurarak gösterin.

 

  • Yüksek ses ve hakaret, küfür içeren cümleler psikolojik şiddettir. Bu tipte diyaloglar ilişkinizin raydan çıkmasına sebep olur. Bu sebeple, yüksek ses tonu ve hakaret içeren iletişimden uzaklaşın.

 

  • Hata yapmış olabilirsiniz. Hata yaptığınızı kabul etmek zor değil ancak bunu dile getirmek bazen zor olabiliyor. Hatanızı kabul edip özür dilerseniz, açıklamanızla birlikte partnerinizin gönlünü almış olabilirsiniz.

 

  • Sizin istekleriniz ve ihtiyaçlarınız olduğu gibi partnerinizin de beklentileri olabileceğini unutmayın.

 

  • Her yaşayacağınız problem ilişkinizin bitişi anlamına gelmez. Problemlerin olması, birlikte çözüm bulabilmeniz ve ilişkiniz için emek harcamanız için büyük bir şans. Bu süreci doğru değerlendirin!

 

  • İlişkinizde kötü olaylara maruz mu kalıyorsunuz? Bu kötü durumlara odaklanırsanız, devamlı yapılan hatalara takılı kalırsanız yaşanabilecek güzel anıları yok etmiş veya azaltmış olursunuz.

 

  • Bir problem varsa vardır. Sizin veya partnerinizin problemin üzerine örtmesi hiçbir problemi çözmeyecektir. Problem karşısında susmak ve görmezden gelmek yerine yapıcı ve sakin konuşmaya çalışın. Sakince duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaktan ve profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

 

Klinik Psikolog Gizem ŞAHİN

Bilgi ve randevu için 02242455556