Doç.Dr. Bilge UZUN’un eğitimci olarak katılacağıTemel Mindfulness Eğitimi  28/29 Eylül 2019 Cumartesi ve Pazar günleri BURSA’da gerçekleştirilecektir. Eğitimin içeriği ile ilgili ayrıntılar şöyle:

MİNDFULNESS NEDİR?

Mindfulness (bilinçli farkındalık) içinde bulunduğumuz ana bilinçli ve yargısız bir şekilde odaklanmak demektir. Kökenini paskalya tasavvur geleneklerinden alan Mindfulness bir eylem değil zihnin bir durumudur. Zihinsel süreçle gerçekleşen bu durum, duygu, düşünce ve bedensel duyumlarımızı açıklık ve merakla korumaktır. Düzenli Mindfulness uygulamalarının, stresi azalttığı, iş doyumunu arttırdığı, duygu düzenleme ve odaklanmaya katkı sağladığı kanıtlanmıştır.

Programın Amacı

Bu eğitimin amacı, mindfulness becerilerinin kuramsal ve kavramsal tanıtımını yapmak, çeşitli uygulama teknikleri ile bu becerilerin kişisel yaşama katılmasını sağlamaktır.

EĞİTİM İÇERİĞİ

28 EYLÜL 2019 CUMARTESİ

SABAH (10.00-13.00)

A.Çocuklar için Mindfulness Eğitimine ilişkin yapılandırma

B.Mindfulness kuramlarına giriş

C.Mindfulness uygulamalarının tarihçesi, tanımları ve gelişimi

D.Yetişkinlerde, Ergenlerde ve Çocuklarda Mindfulness Uygulamaları ve faydaları

E.Ulusal ve Uluslararası alanyazını bulguları

Uygulama: Anda kalma, Mindful Duruş, Mindful Nefes, Mindful Dinleme

ÖĞLEN (14.00-17.00)

A.Mindful Beden Taraması, Kavramsal Yapı, İkinci Beyin

B.Mindfulness Uygulamalarının Duygusal, Bilişsel ve Bedensel Faydaları

C.Mindfulness ve Sinirbilim

D.Kaç, savaş ve don kal: Amigdala-stres tepkileri

E.Mindfulness ve bedensel duyumsamalar (Mindful görme, işitme, koklama, dokunma, tatma)

Uygulama: Mindful Beden Taraması, Mindful duyumsamalar (görme, işitme, koklama, dokunma, tatma), Mindful Yemek yeme, Mindful Yavaş Hareketler

29 EYLÜL 2019 PAZAR

SABAH (10.00-13.00)

A.Duygu-Düzenleme

B.Öz-Düzenleme: Mindfulness ve Zaman yönetimi

C.İyi dilekler, Minnettarlık, Affetme

D.Empati ve Beyin

E.Günlük hayatta Mindfulness uygulamaları (Otomatik Pilottan sıyrılma)

Uygulama: Mindful Duygular, Kendine ve başkalarına iyi dilekler yollama, Minnettarlık, Affetme

ÖĞLEN (14.00-17.00)

A.İlişkilerde Mindfulness

B.Mindful iletişim: Nazik bir dille, farkındalıkla ve şefkatle iletişim

C.Stresli ortamlarda açık iletişim, Çatışmaları anlamak: Çatışma stillerini ayrımsama

D.Zor duygularda Mindfulness

E.Kabul: Kendine ve diğerlerine karşı yargısız olma

F.Benliğe Nazik olma: Öz-şefkat

Uygulama: Öfke kontolü, Empatik dinleme, Öz-şefkat

Kimler Katılabilir

Psikiyatri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet, Psikiyatri Hemşireliği ve bu bölümlerin 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri ile bu bölümlerde yüksek lisans yapmış kişiler

Eğitmen: Doç.Dr. Bilge UZUN

Bilge Uzun, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Doktora çalışmaları sırasında Berlin Humboldt Üniversitesi’nde burslu araştırmacı olarak akademik çalışmalarda bulunmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında Doktora programını tamamlamasıyla Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Yarı Zamanlı Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışan Uzun’un Doktora başarısı Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından desteklenmiş ve bir yıl süreyle yurtdışı Doktora Sonrası Araştırma (PostDoc) bursu kazanmıştır. Londra’da bulunan Roehampton Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde burslu misafir öğretim üyesi olarak görev yapmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Bölümü’nde bölüm başkanlığını yürütmüştür. Aynı yıllarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. Halen, Bahçeşehir Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik ABD’nda Doçent Dr. olarak ile görevine devam etmektedir.

Dr. Uzun’un akademik çalışmaları son yıllarda, popüler yaklaşımlardan bir olan Mindful Okul ve Çocuklarla Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) alanına yönelmiştir. Uluslararası düzeyde uzun soluklu eğitimlerini tamamlayarak ‘İleri Düzey Mindful Okul Eğitimcisi’ ünvanını almıştır. Bahçeşehir Kolejleri Genel Müdürlüğü, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölüm Başkanı ile birlikte, halen Bahçeşehir Kolejleri İlköğretim düzeyinde uygulanan Mindful Okul müfredatını geliştirmiştir.

Eğitimcinin, ulusal, alan indeksleri ve SSCI’de taranan uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıda makaleleri, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirileri bulunmaktadır.

Kayıt – Kabul Sırasında İstenen Belgeler
Lisans diploması ve varsa uzmanlık diplomasının önlü arkalı fotokopileri

Eğitim Kontenjanı
20 kişi ile sınırlıdır.

Sertifika:
Eğitim sonunda katılımcılara PEGDER – Psikolojik Eğitim Gelişim ve Destek Derneği Onaylı Katılım Sertifikası verilecektir. 

Eğitim Yeri: Morita Danışmanlık (İhsaniye Mah. Kartallar Sok. No:4/B Kat:3 Nilüfer/BURSA)

Ücretlendirme ve Kayıt İşlemleri

Eğitim hakkında bilgi almak ve kayıt işlemleri için 0 (224) 247 67 17 veya 0(542) 340 79 80 numaralı telefonları Pazartesi hariç diğer günler 09.30-19.00 saatleri arasında arayarak bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ile 2-3-4-6-9-12 taksitli ödeme imkanları bulunmaktadır.

ÖNEMLİ BİLGİ:

*Ödeme dekontunuzu egitim@morita.com.tr e-posta adresine iletebilir veya 0(224) 247 67 17 / 0(542) 340 79 80 numaralı telefona bilgi verebilirsiniz. 

*Eğitime 5 gün kala yapılan iptallerde yatırılan ön kayıt bedeli düşülerek, geriye kalan tutar iade edilecektir.

*Herhangi bir sebepten ötürü, eğitime katılamayan kursiyer bu hakkını başka bir tarihte düzenlenecek olan eğitime katılmak sureti ile saklı tutar.

*Eğitim bedellerine KDV dahil olmayıp ayrıca kredi kartı ile ödeme yapacak kursiyer bankaların uygulamış olduğu farklı komisyon ve ücretleri kabul etmiş sayılır. 

*Morita Danışmanlık, eğitim yerini değiştirme hakkını saklı tutar, olası değiştirilme durumunda eğitim yeri 3 gün öncesinden katılımcılara e-posta yada sms yoluyla bilgilendirmesi yapılır.

*Morita Danışmanlık, hiçbir neden belirtmeksizin eğitimi iptal etme hakkını kendinde saklı tutar. Kursun iptal edildiği tarihten sonra katılımcıların ücretleri iade edilir.

*Morita Danışmanlık, eğitimlerin iptal edilmesi durumunda katılımcıların uğrayacağı ulaşım, konaklama ve diğer hiçbir zarardan sorumlu değildir.