Dr. Nevin DÖLEK’in eğitimci olarak katılacağı “Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Eğitimi” 05/06 Aralık 2020 tarihlerinde BURSA’da gerçekleştirilecektir. Eğitimin içeriği ile ilgili ayrıntılar şöyle:

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Eğitiminin İçeriği;

Kısa Süreli Danışmanlık Modeli, problemin kendisinden çok çözüme odaklanan sistematik bir yaklaşım sunar. Danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşır. Çözüm, danışanın kendinden kaynak alır, bu durum danışanın öz güveni üzerinde de olumlu bir etki yaratır. Kişinin şu ana kadar hiç denemediği ve yapamadığı ile değil, geçmişteki başarıları ile ilgilenir, danışan sorunların daha baş edilebilir olduğu dönemleri hatırlaması konusunda cesaretlendirilir. Var olan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine olumlu olan şeyleri yaratmayı ve artırmayı amaçlar.

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlığın temel prensipleri
Sistem yaklaşımı kapsamında Çözüm Odaklı Danışmanlık
Çözüm Odaklı Danışmanlık süreci: ilişki kurma, problemi dinleme, yeniden çerçeveleme, övgü, istisnaları belirleme, amaç belirleme, mucize sorular, derecelendirme, çözüm geliştirme, mesaj yazma, değişimi fark etme
Çözüm Odaklı Danışmanlık stratejileri; soru örnekleri
Okullarda Çözüm Odaklı Yaklaşım uygulamaları; bireysel, küçük grup ve sınıf ortamı örnekleri, ailelerle çözüm odaklı yaklaşım
Uygulama; bilgi aktarımı, rol canlandırma, kartlar ve oyuncaklarla içgörü çalışmaları, video izleme ve çeşitli küçük grup çalışmalarını içerir.

İçerik:

– Çözüm Odaklı Danışmanlığın Temel Prensipleri

– Çözüm-Odaklı Danışmanın Sekiz Temel Özelliği

– Çözüm Odaklı Danışmanlık: 7 Basamaklı Süreç

– Çözüm Odaklı Danışmanlık Stratejileri; Soru örnekleri

– Çocuklarla Çözüm Odaklı Çalışma

– Okullarda Çözüm Odaklı Yaklaşım Uygulamaları; örnekler

– Ailelerle Çözüm Odaklı Yaklaşım

EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR
  • Psikiyatrlar
  • Psikologlar
  • Psikolojik Danışmanlar 
  • Sosyal Hizmet Uzmanları
  • Psikiyatri Hemşireleri
  • Farklı lisans mezunu olup PDR veya Klinik Psikoloji alanlarında DOKTORA yapmış olanlar
  • Bu branşlarda eğitimine devam eden son sınıf lisans öğrencileri katılabilir.

Kayıt – Kabul Sırasında İstenen Belgeler
Lisans diploması ve varsa uzmanlık diplomasının önlü arkalı fotokopileri

Eğitim Kontenjan: 40 kişi ile sınırlıdır.

Belge: Eğitim sonunda katılımcılara Dr.Nevin DÖLEK imzalı Psikolojik Eğitim Gelişim ve Destek Derneği Onaylı Katılım Belgesi verilecektir. Dileyen kursiyerlerimize talep etmeleri halinde Adnan Menderes Üniversitesi Onaylı Katılım Belgesi verilecektir. 

Eğitim Yeri: Morita Danışmanlık (İhsaniye Mah. Kartallar Sok. No:4/B Nilüfer/BURSA)

Ücretlendirme ve Kayıt İşlemleri

Eğitim hakkında bilgi almak ve kayıt işlemleri için 0 (224) 247 67 17 veya 0(542) 340 79 80 numaralı telefonları Pazartesi hariç diğer günler 09.30-19.00 saatleri arasında arayarak bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ile 2-3-4-6-9-12 taksitli ödeme imkanları bulunmaktadır.

Eğitmen: Dr.Nevin Dölek

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden lisans, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden yüksek lisans derecelerini almıştır. Doktorasını Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Çocuklar Arasında Zorbaca Davranışlar” konulu tez çalışması ile tamamlamıştır. Bir özel okulda uzun yıllar okul psikoloğu olarak çalışmıştır; daha sonra 2 yıl ISTEK Vakfı Okulları Eğitim Şube Müdürü olarak görev almıştır. BAKIŞ Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu ve yöneticilerindendir. Aile ve çift terapisi uzmanlık eğitimi almıştır. Çeşitli üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerinde ve dışarıdan sözleşmeli yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Bahçeşehir Eğitim Kurumları Rehberlik ve psikolojik Danışmanlık Servisleri için danışman olarak görev almaktadır. Ana babalar, öğretmenler, yöneticiler ve gençlere çeşitli konularda seminerler ve konferanslar vermekte ve atölye çalışmaları yapmaktadır. Türk Psikologlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği üyesidir. Uluslararası Okul Psikologları Derneği (ISPA)’nin yönetim kurulunda kongre koordinatörlüğü görevinde bulunmuştur. Çeşitli kitap ve dergilerde okul psikolojisi, çocuk gelişimi ve gençler üzerine makaleleri yayımlanmış olan Nevin Dölek’e, 2000 yılında Amerikan Okul Psikologları Derneği (NASP) , 2006 yılında ise Uluslararası Okul Psikologları Derneği (ISPA) tarafından ödül verilmiştir.

ÖNEMLİ BİLGİ:

*Ödeme dekontunuzu egitim@morita.com.tr e-posta adresine iletebilir veya 0224 247 67 17 / 0542 340 79 80 numaralı telefona bilgi verebilirsiniz. 

*Eğitime 10 gün kala yapılan iptallerde eğitim ücreti iade talepleri kabul edilmeyecektir.

*Eğitim bedellerine KDV dahil olmayıp ayrıca kredi kartı ile ödeme yapacak kursiyer bankaların uygulamış olduğu farklı komisyon ve ücretleri kabul etmiş sayılır. 

*Herhangi bir sebepten ötürü, eğitime katılamayan kursiyer bu hakkını başka bir tarihte düzenlenecek olan eğitime katılmak sureti ile saklı tutar.

*Morita Danışmanlık, eğitim yerini değiştirme hakkını saklı tutar, olası değiştirilme durumunda eğitim yeri 3 gün öncesinden katılımcılara e-posta yada sms yoluyla bilgilendirmesi yapılır.

*Morita Danışmanlık, hiçbir neden belirtmeksizin eğitimi iptal etme hakkını kendinde saklı tutar. Kursun iptal edildiği tarihten sonra katılımcıların ücretleri iade edilir.

*Morita Danışmanlık, eğitimlerin iptal edilmesi durumunda katılımcıların uğrayacağı ulaşım, konaklama ve diğer hiçbir zarardan sorumlu değildir.