ÇOCUK VE ERGENLERDE BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TEMELLİ AKRAN ZORBALIĞI MÜDAHALE PROGRAMI UYGULAYICI EĞİTİMİ 

26-27-28-29-30 AĞUSTOS 2019

BURSA

EĞİTİM İÇERİĞİ

 1. BDT’nin tanıtılması, BDT’nin temel varsayımının açıklanması. BDT’nin temel kavramları: Olumsuz otomatik düşünceler, bilişsel çarpıtmalar-işlevsel olmayan düşünceler/ara ve temel inançlar hakkında bilgilendirme.
 2. Çocuk ve ergen odaklı BDT’de sorunu anlama, öykü alma nasıl yapılır? Aile görüşmesi, çocuk ve ergene uygulanabilecek testler nelerdir?
 3. Çocuklarla BDT ile çalışırken dikkat edilecekler özel konular, ödülün kullanımı. Aileyi psikoterapi programına dahil etme. Aileyle çalışılacak konular: Psikoeğitim, eve verilen görevlerde aile katılımının sağlanması
 4. Çocuk ve ergenlerle BDT’de duygularla çalışma: Duygu eğitimi/duygu posteri/duygu oyunları.
 5. Çocuk ve ergenlerle BDT’de davranışçı teknikler nasıl kullanılır: Çocuk ve ergenlere yönelik nefes/ gevşeme egzersizi çalışmalarından örnekler.
 6. Çocuk ve ergenlerle BDT’de diğer davranışçı teknikler: Dikkat dağıtma/kaydırma egzersizleri nasıl yapılır?
 7. Çocuk ve ergenlerle BDT’de düşünceyi yakalama ve değiştirmede kullanılacak metaforlar. Cesaret veren düşünceyi bulma.
 8. Çocuk ve ergenlerde anksiyete bozukluğunda maruz bırakma: Maruz bırakma yönteminin kullanılmasında dikkat edilecekler. Maruz bırakma basamaklarının nasıl yapıldığının örnekler üzerinden anlatılması.
 9. Çocuk ve ergenlerde depresyonda benliği güçlendirme ile ilgili yöntemler, problem çözme, zaman yönetimi, aktivite planlama.
 10. Akran zorbalığı ile ilgili kuramsal bilginin verilmesi: Zorbalığın tanımı, zorbalık türleri, zorbalık statüleri, sıklık ve yaygınlık, cinsiyete göre dağılım. Zorbalık statülerinde yer alan çocukların karakteristik özellikleri. Zorbalığı hazırlayıcı faktörler. Zorbalığı önleme.
 11. Akran zorbalığını önlemeye yönelik yapılacaklar ve terapi el kitabının tanıtılması

TÜM EĞİTİM VAKA ÖRNEKLERİ ve ROL CANLANDIRMALARLA İNTERAKTİF BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLECEKTİR.

EĞİTİMCİ: Yrd.Doç.Dr. Füsun GÖKKAYA  (Detaylı özgeçmiş için tıklayınız)

1969 İzmir doğumlu olan Füsun Gökkaya evli ve iki çocuk annesidir. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünde 1990 yılında tamamladı. Yüksek lisans eğitimini 1994 yılında aynı üniversitenin Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalında yaptı. 2005-2007 tarihleri arasında Klinik Psikoloji Anabilim Dalı yüksek lisans programını tezsiz olarak yürüttü. 2015 Yılında Ege Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora programını tamamladı. Özel anaokullarında psikolog, MEB’da rehber öğretmenlik, MEB kitap yazma komisyonlarında uzman psikolog olarak danışmanlık yapmıştır. Psikodramatist ve Aile Danışmanıdır. Çocuk ve Ergenlerde Anksiyete Bozukluğunun Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemi ile tedavisi konusunda Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yazılan “Korku Avcısı” isimli kitap yazarlarından biridir. Aynı zamanda doktora tez çalışmasında akran zorbalığının önlenmesi konusunda zorbalık eğilimi yüksek çocuklarla çalışmış ve bu çocuklara yönelik hazırlamış olduğu BDT el kitabını uygulamıştır. Halen Eskülap Danışmanlık Merkezinde terapist ve Yakın Doğu Üniversitesinde öğretim elemanı olarak görev almaktadır.

KONTENJAN: 20 kişi ile sınırlıdır.

KİMLER KATILABİLİR?
Psikoloji, PDR, Sosyal Hizmet lisans mezunları ve bu bölümlerin son sınıf öğrencileri eğitime katılabilir.

SERTİFİKA: Psikolojik Eğitim Gelişim ve Destek Derneği (PEGDER) Onaylı 40 saatlik “Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Temelli Akran Zorbalığı Müdahale Programı Uygulayıcı Sertifikası” verilecektir.

Eğitim Yeri: Morita Danışmanlık (İhsaniye Mahallesi Kartallar Sokak No:4/B Kat:3 Nilüfer/BURSA)

Eğitim Süresi: 40 Saat 

Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi Temelli Akran Zorbalığı Müdahale Programı Uygulayıcı Eğitimi’ne, daha önce en az 24 saatlik Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi almış ve bunu belgelendiren kursiyerlerin 29/30 Ağustos tarihlerine katılmaları yeterlidir. 

Ücretlendirme ve Kayıt İşlemleri

Eğitim hakkında bilgi almak ve kayıt işlemleri için 0 (224) 247 67 17 veya 0(532) 666 08 46 numaralı telefonları Pazartesi hariç diğer günler 09.30-19.00 saatleri arasında arayarak bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ile 2-3-4-6-9-12 taksitli ödeme imkanları bulunmaktadır.

 ÖNEMLİ BİLGİ:

*Eğitime 15 ve daha az gün kala gerçekleştirilen kayıt iptallerinde 150 TL’lik ön kayıt bedeli kursiyer adayından kesilir.

*Herhangi bir sebepten ötürü, eğitime katılamayan kursiyer bu hakkını başka bir tarihte düzenlenecek olan eğitime katılmak sureti ile saklı tutar.

*Morita Danışmanlık, eğitim yerini değiştirme hakkını saklı tutar, olası değiştirilme durumunda eğitim yeri 3 gün öncesinden katılımcılara e-posta yada sms yoluyla bilgilendirmesi yapılır.

*Morita Danışmanlık, hiçbir neden belirtmeksizin eğitimi iptal etme hakkını kendinde saklı tutar. Kursun iptal edildiği tarihten sonra katılımcıların ücretleri iade edilir.

*Morita Danışmanlık, eğitimlerin iptal edilmesi durumunda katılımcıların uğrayacağı ulaşım, konaklama ve diğer hiçbir zarardan sorumlu değildir.

*Eğitim bedellerine KDV dahil olmayıp ayrıca kredi kartı ile ödeme yapacak kursiyer bankaların uygulamış olduğu farklı komisyon ve ücretleri kabul etmiş sayılır.