“İmkân ve Zaman Genelde Olan Değil Yaratılan Şeylerdir.”

 

Bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabahları kaçta uyanıyorsunuz ve geceleri kaçta yatıyorsunuz? Sabah uyanıyorsunuz ardından işe veya okula gidiyorsunuz ve eve dönüp yemek yiyip günü bitiriyor musunuz? Gün içinde uyku düzeniniz kesintisiz mi yoksa devamlı kesilen uykularınız arasında düşüncelere mi kapılıp gidiyorsunuz?

Sürekli geçmiş ve gelecek hakkında düşünürken uyumanız gerektiğini ve uykunun sizin sağlığınıza etkisini unutuyor musunuz?

Geçmişte yaşadığınız travmalarınızı, hayal kırıklıklarınızı ve pişmanlıklarınızı düşünürken ne geçmişe gidebiliyorsunuz ne de o an yapmaya çalıştığınız işe konsantre olabiliyorsunuz. Peki geçmişinizde yaşadıklarınızın sorumlusu veya suçlusunu ararken enerjinizin azaldığını farkına varabiliyor musunuz?

Taşıyabileceğimiz yük belli iken bizler neden bu yükü arttırıp taşımaya çalışıyoruz? Bedenimiz ve ruhumuz bir miktar yüke alışıkken birden bu yükün artması fizyolojik rahatsızlıklara (şok hali, solunumda problemler, gaz sıkışması, nefes problemleri gibi) ve psikolojik rahatsızlıklara (Kaygı bozuklukları, travma sonrası rahatsızlar gibi) sebep olabiliyor. Bunların yanında beslenme problemleri, uyku problemleri, belirli obsesif düşünceler ya da kompulsif davranışlar ortaya çıkabiliyor.

Ani artan bu yük karşısında şok olan her insanın vücudunun ve psikolojisinin vereceği tepkiler ve bu tepkilerin sonuçları zamana ve önceki yaşanmışlıklara göre değişebiliyor.

 

Kendini İyi Hissetmek İçin

  • Bir günü ve o 24 saatte yapacaklarınızı ele aldığımız zaman kendimizi kollayarak sağlıklı olmak adına verdiğimiz kararları tekrar gözden geçirebilir ve yeni kararlar alabiliriz.

 

  • Önce yaptığınız başarıları ve başarısızlıkları sevdiğiniz bir insan yapsaydı tepkiniz ne olurdu? Dış gözle kendi yaptıklarınıza bakarak eksikleri telafi etme yolları üzerinde düşünebilirsiniz.

 

  • Yaptıklarınızı kimse görmüyor mu? Başarılarınızı kimse kutlamıyor mu? Bugüne kadar yaptığınız tüm başarılarınızı sistemli bir şekilde yazın. Minik başarılarınıza küçük hediyeler, büyük başarılarınıza büyük hediyeler oluşturabilirsiniz. Hediyeniz isterseniz kurdele içindeki bir kutu olsun, isterseniz uzun bir süredir okumak isteyip ertelediğiniz bir kitap olsun, isterseniz sevdiğiniz ve uzun bir süredir göremediğiniz arkadaşlarınızla buluşma olsun.

 

  • Elinizde 24 saatiniz var. Bu zamanın içinde yapmanızın zorunlu olduğu gereklilikler (iş yetiştirme), ihtiyaçlarınız ve keyif aldığınız durumlar var. Bakış açınızı değiştirin ve zorunluluklarınızdan ve ihtiyaçlarınızdan keyif almaya başlayın.

 

  • 24 saati sistematik bir şekilde düzenlediğiniz zaman işlerinizin yetişme hızı artacak ve işleriniz yetiştiğinde beyniniz mutluluk hormonu salgılayacak.

 

  • Sızlanmak ve devamlı yaşadığınız olumsuz olaylar üzerinde konuşmak sizi geriletecek ve yaşadıklarınızı düzeltmeyecek. İlerlemek istiyorsanız anda kalın.

Klinik Psikolog Gizem ŞAHİN